You are here

ПЕНСІЙНА РЕФОРМА В ДІЇ

ВІДШКОДУВАННЯ ВИТРАТ НА ВИПЛАТУ ТА ДОСТАВКУ ПІЛЬГОВИХ ПЕНСІЙ

19.04.2016

Основним завданням, яке стоять перед органами Пенсійного фонду України є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплата пенсій.

Одним із джерел наповнення бюджету Фонду є надходження від відшкодування фактичних витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Механізм відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених  на пільгових умовах полягає у наступному.

У випадках, коли працівник виходить на пенсію на пільгових умовах, підприємство (де особа набула права на пільгову пенсію) зобов'язане відшкодовувати Пенсійному фонду витрати на виплату й доставку такої пенсії до того часу, поки працівник досягне загальновстановленого пенсійного віку (передбаченого ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення»).

Відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч.2 “Прикінцевих положень” Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

А також громадянам, які працювали або працюють на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, пенсії призначаються відповідно до п. “а” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.

Категоріям громадян, які працювали або працюють на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 пенсії призначаються відповідно до п. “ б-з” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.

Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами ПФУ щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 “Прикінцевих положень” Закону (додатки 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

При цьому, місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій включає в себе суми, що фінансуються за кошти Пенсійного фонду. Додаткові пенсії, додаткові витрати на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, доплати, надбавки та підвищення, призначені відповідно до законодавства України, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти ПФУ, не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню.

Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат  на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Обов'язок щодо відшкодування підприємствами пільгових пенсій залежить від того, за нормами якої статті вони призначені.

Плату на покриття витрат на виплату пенсій за віком на пільгових умовах Пенсійному фонду України вносять підприємства незалежно від форм власності та господарювання.

У разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійного фонду покривають правонаступники.

Пенсійний фонд в повному обсязі виплачує пільгові пенсії і тому обов'язок підприємств - вчасно та в повному обсязі сплачувати суми, зазначені в розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

У разі ухилення підприємства від добровільного погашення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, стягнення боргу здійснюється в судовому порядку, з подальшим направленням виконавчого документа на примусове виконання до Державної виконавчої служби, що значно збільшує фінансові витрати підприємства.

УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області