You are here

ПЕНСІЙНА РЕФОРМА В ДІЇ

БОРОТЬБА З „ТІНЬОВИМИ” ЗАРОБІТКАМИ СЬОГОДНІ -ГАРАНТІЯ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ ЗАВТРА.

29.03.2016

Одним із завдань, що стоять на порядку денному перед органами Пенсійного фонду України, є легалізація заробітної плати. Гарантований рівень мінімальної заробітної плати чимало роботодавців просто ігнорують і змушують робітників працювати на невелику зарплату, часом зовсім не декларуючи оплату їх праці. Бажаючи уникнути зайвих, на думку роботодавця, витрат, видають працівникам зарплату готівкою. У цьому випадку йдеться про так звані «тіньові» заробітки.

Наймаючись на роботу, громадянам слід пам’ятати, що заробітна плата, яка виплачується у «конвертах» – це тимчасове благо, яке має негативні наслідки для самого працівника. Це, перш за все, ризик залишитися без права на отримання соціальних пільг та виплат, гарантованих державою, особливо при нарахуванні пенсії та здійсненні перерахунків пенсій у подальшому. Людина, яка працює неофіційно, при отриманні травми не може розраховувати на виплату їй лікарняних та інших обов’язкових виплат. Не менш важливим являється той факт, що рівень надходження коштів до бюджету Пенсійного фонду знаходиться у прямій залежності від рівня нарахованої заробітної плати. На сьогодні наявні великі втрати бюджету від прихованої «в конвертах» заробітної плати. Тому дуже важливо, щоб працівники отримували заробітну плату не «в конвертах», а офіційно, бо саме у такому випадку вони будуть соціально захищені. Змусити роботодавців чесно платити найманим працівникам зароблене зможуть лише самі працівники. Цей метод на сьогодні є найдієвішим у боротьбі із тіньовими зарплатами. Прийшов час, коли працюючі люди або ті, яких тільки запрошують на роботу, повинні навчитися вести з роботодавцем діалог про умови роботи та оплати праці. Можливо, якщо людина хоча б один раз відмовиться працювати за мізерну легальну платню, це сприятиме тому, що колись взагалі жодний працівник не схоче працювати на подібних умовах. Тоді роботодавці будуть змушені змінити ганебну практику отримання прибутків за рахунок ігнорування власних обов’язків перед робітниками щодо виплати гідної зарплатні.

З 01 січня 2015 року набрала чинності нова норма Кодексу законів про працю України щодо відповідальності роботодавців за використання найманої праці без юридичного оформлення, а також виплату зарплати «у конвертах», зокрема відповідальність у вигляді штрафів. З 1 січня 2016 року набрали чинності зміни до Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, внесені Законом України від 24.12.2015 № 909-VIII  “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році”, а саме  в частині визначення кола платників єдиного соціального внеску та тарифу нарахування єдиного соціального внеску. По-перше, встановлена єдина ставка єдиного соціального внеску (далі – ЄСВ) у частині нарахувань у розмірі 22 % незалежно від класу професійного ризику та виду доходу. По-друге, скасували ЄСВ у частині утримань. По-третє, у законі залишається вимога про сплату ЄСВ з бази не менше мінімальної заробітної плати. Звертаємо увагу, що незважаючи на скасування утримань, працівники продовжують залишатися застрахованими особами. Адже за них сплачує ЄСВ роботодавець. Тому, як і раніше, період перебування у трудових відносинах, за який сплачено ЄСВ, включається до страхового стажу, і працівники мають право на матеріальне забезпечення із соціальних фондів. Отже, зменшення навантаження на фонд оплати праці створює сприятливі умови для легалізації трудових відносин та підвищення заробітної плати працівникам.

На сьогоднішній день питання детінізації та легалізації заробітної плати набуває великої актуальності, адже від розміру отриманої зарплатні залежить рівень соціального захисту людини. Багато хто веде розмови про справедливі зарплати та пенсії, виплачуючи при цьому робітникам зарплатню у “конвертах”. А хто ж тоді їм надасть пенсію у “конвертах”? Якщо роботодавці продовжать обман працівників, то яким чином розвиватиметься економіка нашої держави? Відповідь потрібно знайти як можна скоріше.

Проводячи з платниками роз’яснювальну роботу, фахівці Пенсійного фонду акцентують їх увагу на оформленні трудових відносин з найманими працівниками, на недопущення виплати заробітної плати у розмірі, меншому за встановлений законодавством мінімум, акцентують увагу, що незареєстрований належним чином працівник в результаті втратить право на отримання пільг та допомоги, гарантованих державою.

Хотілося б, щоб важливість питання легалізації трудових відносин та детінізації заробітних плат  знайшла розуміння як серед населення так і серед тих роботодавців, які не поспішають офіційно оформлювати трудові відносини з найманими працівниками та збільшувати рівень заробітної плати своїх працівників.